farby a maliar 3

Farby alebo maliar?

Dom a záhrada

Čo si objednáte prvé? Farby alebo maliara? Každý z nás zažil maľovanie svojho bytu alebo domu. Upravujeme si byt podľa farby stien, nábytku a vlastných predstáv. Farba na stenu zaujíma každého z Vás.

Akú farbu na stenu si vybrať?

Ako začiatočník si určite dajte poradiť od odborníka.  Na výber máte pastelové, biele a pestré farby. Začnime od začiatku a predstavte si ako má vaša izba vyzerať. Vyberáte farbu podľa dekorácie, doplnkov alebo nábytku? Nesmieme zabudnúť na farby a odtiene, kde biela farba je studená alebo teplá. Pre obyčajné maľovanie Vám postačia interiérové farby na stenu. Interiérová farba na stenu môže byť špeciálna, umývateľná a oteruvzdorná. Ďalšie rozdelenie farieb na disperznú a akrylátovú, vinylovú a latexovú, vápennú a silikátovú farbu.

...

Prečo oteruvzdorné alebo umývateľne farby?

Štandardne použiteľné oteruvzdorné farby, ktoré Vám zabezpečia suchý kontakt. Farby vlastne nepúšťajú žiadne fľaky pri suchom kontakte.  Vyhovujú hlavne v spálni a obývačke. Umývateľne farby sú odolnejšie proti znečisteniu s jednoduchým umytím steny. Farby patria do vyššej, cenovej triedy ako oteruvzdorné. Môžeme farby použiť hlavne pre chodby a verejné budovy, kúpene a kuchyne. Za predpokladu väčšieho znečistenia stien.

Príslušenstvo na maľovanie

Pri maľovaní stien potrebujete materiál na zakrývanie okien a dvier, nábytku a podláh. Užitočné sú mikroténové a igelitové fólie, papierové lepenky na zem a nábytok. Najhlavnejší je samozrejme valec alebo štetec, maliarske vedro a mriežka. Maliarske valce používajte na väčšie plochy, kde štetec postačí na menšie maľovanie.  Valce kupujte podľa povrchu steny a hustoty farby.

Ako často maľovať izby?

Najideálnejšie je maľovať vlastné izby raz za 5 rokov.  Na Slovensku sa dokonca každých 9 rokov maľujú byty a domy. Maľovanie neslúži iba ako estetická forma ale aj hygienická. Na stene sa môžu časom zbierať nečistoty a vlhkom prostredí aj plesne. Vo vlhkom prostredí musíte použiť špeciálny a protiplesňoví náter. Príkladom sú kúpeľne a kuchyne. Môžete si vybrať veľkú paletu farby z našej ponuky.