Potrebné autodiely

spojka potrebný autodiel

Autodiely sú súčasťou všetkých automobilov, ktoré napomáhajú s plynulým a vlastným pohybom. Zabezpečenie autodielmi sú hlavne pre motor, brzdy, prevodovku, karosériu, podvozok, osvetlenie a veľa ďalších súčasti pre automobily. Autodiely sa rozdeľujú podľa typu automobilu, modelu a značky. Nezabúdajte na presný typ automobilu, kde musíte zabezpečiť autodiely podľa výrobcu. Napríklad ako gafa autodiely a príslušenstvo.

Autodiely pre motor

Do kategórie patrí množstvo súčiastok, ktoré zabezpečujú pohon motora. Medzi najpoužívanejšie autodiely pre motor patria:

 • Batéria – napájanie elektrických častí automobilu, ako štartér a zapaľovanie.
 • Sviečky – vytvoria iskry a zapália palivo v motore.
 • Olejový filter – zachytáva nečistoty z oleja, ktorý sa nachádza v motore.
 • Štartér – naštartuje motor pokiaľ nezačne samovoľný chod.
 • Chladič – zabezpečuje motor v presnej a optimálnej teplote.
 • Vzduchový filter – čistí vzduch, ktorý prúdi do motora.
 • Termostat – reguluje použitie chladiacej kvapaliny cez chladič do motora.
 • Rozvodový remeň – prenáša krútiacu silu z jedného hriadeľa do druhého.  
 • Alternátor – nabíja batériu a zabezpečuje elektriku pre celý automobil.

Autodiely pre prevodovku

Autodiely pre prevodovku sú dôležitou súčasťou automobilu.  Zabezpečujú riadenie  pohybov automobilov a zaraďujeme sem hlavne:

 • Prevodový olej–premazáva a ochraňuje súčasti prevodovky v kvalitnom a technickom stave.
 • Olejový a prevodový filter- čistí a zachytáva nečistoty v prevodovke, ktorý pomáha a ochraňuje pred poškodením.
 • Tlaková hadica-umožňuje dostatočný prísun oleja do prevodovky a zabezpečuje kvalitnú funkčnosť všetkých súčasti.
 • Valec spojky-ovláda spojku a prenáša silu z motora na prevodovku.
 • Senzor rýchlosti-zabezpečuje údaje o rýchlosti automobilu pre palubnú prístrojovú dosku.
 • Príruba-umožňuje spájanie medzi prevodovkou a motorom.
 • Tlmiče nárazov-zmenšujú a stabilizujú otrasy, ktoré začnú pri zmene prevodových stupňov.

Všetky spomenuté autodiely sa líšia od značky a typu automobilu.  Autodiely pre motor a prevodovku nemusia sedieť všetkým automobilom. Gafa autodiely majú presné rozdelenie podľa potreby a kvality.

Pokračovať v čítaní

Farby alebo maliar?

farby a maliar

Čo si objednáte prvé? Farby alebo maliara? Každý z nás zažil maľovanie svojho bytu alebo domu. Upravujeme si byt podľa farby stien, nábytku a vlastných predstáv. Farba na stenu zaujíma každého z Vás.

Akú farbu na stenu si vybrať?

Ako začiatočník si určite dajte poradiť od odborníka.  Na výber máte pastelové, biele a pestré farby. Začnime od začiatku a predstavte si ako má vaša izba vyzerať. Vyberáte farbu podľa dekorácie, doplnkov alebo nábytku? Nesmieme zabudnúť na farby a odtiene, kde biela farba je studená alebo teplá. Pre obyčajné maľovanie Vám postačia interiérové farby na stenu. Interiérová farba na stenu môže byť špeciálna, umývateľná a oteruvzdorná. Ďalšie rozdelenie farieb na disperznú a akrylátovú, vinylovú a latexovú, vápennú a silikátovú farbu.

...

Prečo oteruvzdorné alebo umývateľne farby?

Štandardne použiteľné oteruvzdorné farby, ktoré Vám zabezpečia suchý kontakt. Farby vlastne nepúšťajú žiadne fľaky pri suchom kontakte.  Vyhovujú hlavne v spálni a obývačke. Umývateľne farby sú odolnejšie proti znečisteniu s jednoduchým umytím steny. Farby patria do vyššej, cenovej triedy ako oteruvzdorné. Môžeme farby použiť hlavne pre chodby a verejné budovy, kúpene a kuchyne. Za predpokladu väčšieho znečistenia stien.

Príslušenstvo na maľovanie

Pri maľovaní stien potrebujete materiál na zakrývanie okien a dvier, nábytku a podláh. Užitočné sú mikroténové a igelitové fólie, papierové lepenky na zem a nábytok. Najhlavnejší je samozrejme valec alebo štetec, maliarske vedro a mriežka. Maliarske valce používajte na väčšie plochy, kde štetec postačí na menšie maľovanie.  Valce kupujte podľa povrchu steny a hustoty farby.

Ako často maľovať izby?

Najideálnejšie je maľovať vlastné izby raz za 5 rokov.  Na Slovensku sa dokonca každých 9 rokov maľujú byty a domy. Maľovanie neslúži iba ako estetická forma ale aj hygienická. Na stene sa môžu časom zbierať nečistoty a vlhkom prostredí aj plesne. Vo vlhkom prostredí musíte použiť špeciálny a protiplesňoví náter. Príkladom sú kúpeľne a kuchyne. Môžete si vybrať veľkú paletu farby z našej ponuky.

Pokračovať v čítaní

Elektronika ako vianočný darček

elektronika ako dacek

Najviac používaný vianočný darček je elektronika alebo kniha, drogéria a oblečenie. Všetky deti už používajú a snívajú o nových a skvelých, dotykových telefónov.  Akú elektroniku kúpiť pod vianočný stromček? Čo poteší na sviatky vašich najbližších a rodinu? Prečo elektronika?

Smartfóny

Dotykové telefóny takzvané smartfóny sú asi najlepšie darčeky na Vianoce a narodeniny. Smartfóny vyberajte hlavne zo strednej a vyššej triedy. V strednej triede nájdete značky Xiaomi, Huawei, Sony, Honor a vyššej triede hlavne Apple a Samsung. Všetky smartfóny ponúkajú funkcie ako čítačku dotykov prstov, kvalitné grafické rozhranie a fotoaparát, duál SIM, rýchle nabíjanie, veľkú vnútornú a operačnú pamäť, príjem 5G sieť a veľa ďalších, vedľajších funkcií.

Počítač alebo notebook

Počítače a notebooky máme skoro v každej domácnosti. Notebooky sú neoddeliteľnou súčasťou života hlavne študentov, ktorý potrebujú cestovať a študovať na každom mieste. Počítačové zostavy ako monitor, klávesnica, myš, základná doska, procesor, grafická karta, operačná pamäť, disk, skriňa a zdroj, optická mechanika viete zložiť od 600 do 3 000 eur podľa potreby.  Hrací počítač je určite omnoho drahší ako počítač na kancelárske potreby. Najlepší darček pre študenta je v podobe notebooku s menšou uhlopriečkou na jednoduché prenášanie a použitie.

Herné konzoly

Veľmi populárne vianočné darčeky sú herné konzoly od PlayStation 4 a 5, Xbox a Nintendo. Každá herná konzola ponúka veľký herný žáner skvelých a prepracovaných hier. Patria sem novinky ako Xbox POGA Pro, Nintendo Switch a PlayStation 5.

Digitálne kamery a fotoaparáty

Digitálny fotoaparát alebo kamera je hlavne darček pre nadšencov pre cestovanie, prírodu a šport. Digitálne fotoaparáty môžeme rozdeliť na začiatočnícke, kompaktné a zrkadlovky. Prevládajú značky ako Canon, Sony, Panasonic, Kodak a Olympus. Digitálne kamery môžeme rozdeliť na 3D, profesionálne, outdoorové a jednoduchšie videokamery. Najznámejšie značky sú zasa Canon, Sony a Panasonic.  Nespomenuli sme veľa iných kvalitných značiek ohľadom digitálnych kamier a fotoaparátov pre nedostatok priestoru a času.

Pokračovať v čítaní

Elektromotory

ponuka elektromotorov

Máte priemyselný park a zabezpečujete výkonné elektromotory s dlhodobou účinnosťou? Veľa ponúk nespĺňa vaše požiadavky a ciele? 

Výber elektromotora

Vieme si predstaviť, že vaša práca nenapreduje s dôvodu málo výkonného elektromotora, ako vysokotlakové čerpadlá a dopravníky v priemyselných budovách. Riešenie máme jednoduchšie ako si myslite! Vyberajte motory od svetoznámych výrobcov, dodávateľov a vyhnete sa zbytočným problémom.  V dnešnej dobe pri vysokých cenách energií je kombinácia nízkych nákladov na prevádzku, údržbu a modernej technológie výborná investícia do elektromotorov. Elektromotory s nízkou energetickou spotrebou a vysokou účinnosťou sú najvyhľadávanejším produktom na trhu. Zákazníci sa vždy pozerajú na pomer ceny a kvality. V prípade výberu elektromotora nie je vždy jednoduché zakúpiť ten správny motor.

Použitie elektromotorov

Elektromotory môžeme rozdeliť podľa typu použitia na všeobecné použitie, špeciálne a elektromotory pre ťažký priemysel, stredné a vysokonapäťové. Moderné elektromotory sú predurčené na jednoduché napojenie na sieť, alebo s použitím priemyselnej technológie. Pri objednávke elektromotora nesmiete zabudnúť na doležíte veci – spoločnosť musí mať zabezpečenie opravy a údržbu, ponuke musí mať aj prevodovky a frekvenčné meniče prípadne množstvo náhradných dielov a príslušenstva. V súčasnosti máte na výber veľké množstvo výrobkov. Elektromotor musí zabezpečovať a dodať presný výkon podľa vašej špecifikácie použitia.

Typy elektromotorov

Elektromotory 900 ot patrí do skupiny spoľahlivých, výkonných elektromotorov.  Patrí do triedy 400kW a obsahuje množstvo nadštandardných prvkov v základnej výbave.  Elektromotor je všestranný a spĺňa štandardnú kvalitu. 

Elektromotor 2900 ot je zariadenie pre použitie v rôznych priemyselných, technologických aplikáciách. Pracuje efektívne pri minimálnej vibrácií a hluku. Elektromotory sa vyrábajú z kvalitného materiálu pri modernom, výrobnom procese.

Pokračovať v čítaní

Ubytovacie služby

ubytovacie sluzby

Ubytovacie služby tvoria vlastnú veľkú skupinu v takzvanom gastro priemysle, ktoré za posledné roky pandémie a teraz prudkému zdražovaniu energií musia najviac čeliť menšiemu počtu zákazníkov.

Druhy komerčného ubytovania

Ubytovacie zariadenia poznáme pod názvom hotely, ubytovne, kempy, penzióny, apartmány, chaty , drevenice a ubytovacie zariadenia.  Ktoré ubytovacie zariadenia si vybrať? Ubytovacie zariadenia môže rozdeliť aj podľa kvality a pridelených hviezdičiek. Na Slovensku si ubytovacie zariadenia prideľujú sami hviezdičky.  Musia dodržiavať vyhlášku kvality ubytovania na ktorú kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia.

Hotel

Väčšie ubytovacie zariadenie, ktoré vie ubytovať zákazníkov viac ako 10 izbách. Zabezpečuje aj stravovanie, služobné, športové a rekreačné služby.  Poznáme veľa druhov hotelov napríklad horský, kongresový, kúpeľný a wellness.

Penzión  a apartmánový dom

Penzión je jednoduchšie ubytovanie, minimálne 5 izieb na ubytovanie, podávanie stravy a základne služby pre zákazníkov. Apartmánové ubytovanie sa ponúka počas celého roka najmenej v 5 izbách, poskytuje iba ubytovacie služby.

Motel, botel a kemping

Všetky druhy ubytovania sú špecifické.  Motel je ubytovanie pri hlavných cestách, diaľniciach hlavne pre motoristov. Botel ubytovanie zabezpečované na zakotvenej lode. Ubytovanie je v kajutách. Kemping je známe ubytovanie, ktoré ponúka zákazníkom priestor na ubytovanie vo vlastných obytných prívesoch, stanoch prípadne v zrube, bungalove.

Turistická ubytovňa

Jednoduché ubytovanie hlavne pre robotníkov, alebo pre ľudí na lacné a rýchle prenocovanie. Turistická ubytovňa má spoločné hygienické zariadenia.

Chaty

Ubytovanie riešené hlavne pri rekreačných a turistických strediskách. Ide hlavne o ubytovanie v 2 až 6 lôžkových izbách na chate.  Sem môžeme zaradiť aj minikemp, táborisko. Prudký nárast cien energií sa určité prejavia na zvýšenej cene ubytovacích zariadení.  Vojenský konflikt a neistota určite prinesie ubytovacím zariadeniam menej zákazníkov.

Pokračovať v čítaní

Vzdelávacie kurzy a školenia

vzdelávací kurz

Nenájde sa človek, ktorý by nehľadal kurz, školenia, seminárne pre vlastnú potrebu.  Aké školenia, kurzy a semináre poznáme? Môžeme si ich rozdeliť podľa lokality a tematiky použitia.

Ekonomické kurzy

Do ekonomických kurzov zaradujeme financie, účtovníctvo a dane, manažment, ľudské zdroje, marketing a obchod.  Pre financie môžeme chodiť na školenia jednoduché a podvojné účtovníctvo, základy finančného marketingu, finančné analýzy, školenie pre poistenie, kurzy pre účtovné systémy a programy. Ekonomické školenia sú hlavne pre daňových poradcov a účtovníkov.

Jazykový kurz

Asi najznámejšie kurzy, kde študenti a vzdelaní ľudia hlavne využívajú anglický, nemecký, španielsky, francúzsky a taliansky jazyk. Pri výučbe sa najviac využívajú individuálne, skupinové a firemné kurzy. Školenia Vás pripravia na pracovný a študijný pohovor, prácu v zahraničí.

Odborné kurzy

Zabezpečujú školenia a kurzy pre školstvo, zdravotníctvo, počítače a IT, technika a kybernetika, sociálne zabezpečenie a podobne. Také kurzy IT a počítače zahŕňajú hlavne programovanie, riadenie IT služieb, komunikácia a www, počítačové siete, operačné systémy, databázy a siete, bezpečnosť na internete. Odborné kurzy slúžia na prehĺbenie nadobudnutých, odborných vedomostí.

Kurzy zo zákona

Kurzy a školenia, ktoré každý zamestnanec pravidelne navštevuje ako bezpečnostné opatrenia pri práci a požiarna ochrana, označená aj BOZP a  PO. Nesmieme zabudnúť na právne a legislatívne školenia.

Kurzy krásy a zdravia

Každý pozná populárne kurzy na kozmetiku, kaderníctvo, pedikúra a manikúra, masáže a vizáž.  Napríklad kurz maséra je vlastne v dnešnej dobe zbytočný, lebo pri masáži je potrebné mať podľa zákona minimálne stredoškolské, zdravotnícke vzdelanie. Minulosti tieto kurzy išli vo veľkom a dnes sú nepodstatné.

Kurzy pre osobný rozvoj

Poznáme kurzy a školenia pre komunikáciu a vedenie ľudí, rozvoj osobnosti. Od nás vždy závisí pre ktorý kurz a školenie sa rozhodneme a nadobudneme zručnosti nášho dlhodobého rozvoja.

Pokračovať v čítaní

Kde kúpiť auto?

autobazar

Chcete si rýchlo kúpiť automobil pred letom? Máte na výber kúpiť nové auto s predajne, staršie auto od majiteľa alebo z bazáru.  Všetko záleží od kvality, ceny auta. Na Slovensku je populárne kupovať staršie automobily, ktoré napríklad vyraďujú v štáty Európskej únie.  

Nové auto

Najlepší a bezproblémový spôsob je kúpiť nové auto v predajni za predpokladu, že máte dostatok peňazí. Potom si môžete vybrať luxusné, športové alebo priestranné rodinné auto.  Farbu si zabezpečíte podľa vašich predstáv. Na výber máte veľa značiek od nemeckých po ázijských výrobcov automobilov.

Staré ojazdené auto

Horšie je, ak nemáte peniaze na vyše a rozhodujete sa medzi ojazdeným autom z bazáru, zahraničia alebo dlhodobého majiteľa.  Pri starších autách dochádza viac k podvodom ako pri nových. Musíme dávať pozor na stočené kilometre, havarované alebo po kalamite automobily dovezené z cudziny. Čomu sa treba vyvarovať? Pri starších automobilov si musíme všímať hlavne – skutočný rok výroby,  dátum výroby bezpečnostných pásov, VIN číslo automobilu, VIN pod čelným sklom, výrobný štítok, typ a výrobné číslo motora, skutočné najazdené kilometre. Väčšina dovezených automobilov na Slovensko má stočené kilometre. Prečo je to u nás tak neobvyklé? Jednoznačná rýchla vidina zarobených peňazí na čo doplácajú málo technickí kupujúci! Nezabudnite na kontrolu celkového, technického stavu vozidla.

Prečo autobazár?

Autobazáre majú skúsenosti s predajom v zahraničí – Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Nemecko, Holandsko a podobne.  Predávajú na trhu už desaťročia a vedia presne poradiť správne auto rodine.  Aké výhody ponúka väčšina autobazárov na Slovensku? Mimoriadny výber od 5000 áut denne, profesionálne služby pri predaji a vykúpe automobilov, kvalitne vyškolených zamestnancov, záruka na legálny pôvod vozidla a výmena vozidla do 12 dní.  Všetky autobazáre vlastnia firmy a spoločnosti, ktoré v určitých prípadoch nemusia byť spoľahlivé v očiach zákazníkov.  Na každom je rozhodnutie, kde a za akých podmienok si kúpi svoje vysnívané auto.

Pokračovať v čítaní

Murárske práce

murarske prace

Dnešne dobe patrí vlastne a pekne bývanie. Neodmysliteľne sem patrí prerábanie a vynovovanie vlastných bytov, domov. Každý z nás potreboval a určite využil práce murárov.  Možno išlo o drobné práce ako kachličky do kuchyne alebo väčšie charakteru kompletné prerobenie bytu. Všetci potrebujeme murárske práce.

Ako nájdete pravého majstra?

Ako nájsť kvalitného murára? Dobre zaplatená je profesia murára. Veľa je takzvaných odborníkov pre vidinu zisku. Kvalitného majstra murára poznáte podľa dlhoročných skúsenosti a preferencií predošlých zákazníkov. Hovorí sa, najlepšia reklama murára je odozva klientov na kvalitnú, odvedenú murársku prácu.

Vyťaženosť murárov

Po návšteve ľudí, ktorým murár odviedol kvalitnú prácu budete chcieť podobnú službu. Nie je to stále možné! Murári sú vyťažení na pol až celý rok dopredu.  Kvalitná, odvedená práca sa šíri veľmi rýchlo a ľudia si murárov objednávajú aj mesiace dopredu.

Rôzne murárske práce

Nie je neobvyklé, že niektorý majstri vedia okrem murárskych prác aj vodoinštalačné a kúrenárske služby. Čo všetko murárske práce zabezpečujú? Hlavne sú murárske, zatepľovacie, kamenárske, maliarske, sadrokartonárske, zemné, búracie, remeselné a rekonštrukčné práce väčšieho alebo málo objemu. Patria sem rekonštrukcie domu a bytov, stavba rodinných domov od začiatku do odovzdania stavby, všetky zatepľovacie a búracie práce.  Zaraďujeme sem pokladanie zámkovej dlažby, stavba plotu okolo domu, pokladanie dlažby a obkladu, fasády a omietky, sanácia rodinných domov a vlhkých stien, tekutá hydroizolácia, základy rodinných domov, betónovanie a stavba schodov, sadrokatónovanie a dekoračné omietky.

Cena potrebných materiálov a služieb

Kameň úrazu je zvyšovanie ceny materiálu a služieb okolo murárskych prác. Cena stavebných materiálov v roku 2021 a 2022 sa v niektorých druhov zvyšovala až dvojnásobne. Inflácia, prudký nárast energií, stavebných materiálov rozbehne navyšovanie do nových, prebiehajúcich developerských projektov.  Môže sa stať, že pri dokončenej stavbe bude stavebná firma pýtať navýšenie ceny od 10 až 35 tisíc eur.

Pokračovať v čítaní