Valentín sviatok zaľúbených

Valentín ako komerčný sviatok

Internet

Deň svätého Valentína je považovaný za komerčný sviatok v mnohých krajinách vo svete. Na začiatku bol spojený so svätým Valentínom, ktorý je považovaný za symbol a ochrancu zamilovaných.  Oslavovanie dňa zaľúbených sa v priebehu času zmenila a rozšírila na komerčný deň sviatku.  Deň svätého Valentína sa často spája s romantikou a vyjadrovaním lásky, vzájomné obdarovanie darčekmi. Obchody využívajú príležitosť na propagovanie veľa tovarov, ako sú šperky, kvety, čokolády a iné romantické darčeky.  Mnoho ľudia si vymieňajú valentínske kartičky a rôzne prejavy lásky. Valentín je príležitosť na prejav lásky k svojim blízkym, preto sviatok vnímajú ostatní ľudia skôr ako komerčný.

Darčeky na Valentína

Ľudia kupujú rôzne darčeky na svätého Valentína na základe svojich záujmov a preferencií. Najčastejšie valentínske darčeky sú:

Kvety – ruža je tradičný symbol romantiky a lásky. Ľudia kupujú kytice červených ruží ako valentínsky darček, ale máme aj iné druhy kvetov s významom lásky a romantiky.

Šperky a klenoty – náhrdelníky, náramky a prstene sú obľúbené valentínske darčeky pre ľudí, ktorý chcú svojej láske vyjadriť city vlastným spôsobom.

Sladké dobroty – bonboniéry, čokolády a rôzne sladkosti sú populárne darčeky. Balíček s jedinečnou čokoládou je krásnym prejavom lásky.

Pobytové zážitky – veľa ľudí uprednostňuje darčeky v podobe zážitkov. Darčeky ponúkajú spoločný výlet, romantickú večeru, lístky na koncert alebo víkendový pobyt. 

Kozmetika a parfumy – parfumy, kozmetika alebo telové mlieko, môže byť vhodný darček pre svoju polovičku.  Ideálny darček musí byť prispôsobený konkrétnej osobe.

Pôvod sviatku zaľúbených

Existuje veľa diskusií o pôvode svätého Valentína s mesiacom február ako:

Historické postavy – príbehy a legendy spojené s postavou menom Valentinus. Hovorí sa o kňazovi menom Valentín, ktorý počas vlády cisára Clauduisa II pomáhal mladým párom uzatvárať manželstvá.

Liturgický kalendár – kresťanská liturgia má dátum 14. februára priradený svätému Valentínovi ako deň jeho pamiatke. Kalendár zaznamenáva dátumy na základe pamiatok a osláv svätcov.

Pohanské sviatky – hovorí sa, že sviatok Valentína mohol byť pripojený k straším sviatkom zasväteným plodnosti, ktoré sa oslavovali v rôznych kultúrach v mesiaci február.  Presný pôvod a dôvody spojenia Valentína s láskou nie sú úplne jasne a história zostáva romantická alebo tajomná.